ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Właściwości blatu ze spieku kwarcowego

Właściwości blatu ze spieku kwarcowego

2020-10-08 admin Comments Off

Spiek kwarcowy to nowoczesny materiał wykończeniowy o szerokim spektrum zastosowań. Z powodzeniem może być użytkowany w przestrzeniach mieszkalnych i usługowych, obiektach biurowych i komercyjnych, gabinetach medycznych i estetycznych. Swoją popularność zawdzięcza uniwersalnemu charakterowi oraz doskonałym właściwościom fizycznym i użytkowym. Co wyróżnia blaty ze spieków kwarcowych na tle innych materiałów?

Spiek kwarcowy powstaje na bazie naturalnych kruszyw, precyzyjnie dobranych spoiw i barwników, które decydują o szerokim wachlarzu dostępnych wzorów i kolorów płyt. Dzięki temu blaty ze spieku kwarcowego pozwalają uzyskać efekt naturalnego kamienia, jednocześnie unikając wszelkich niedogodności związanych z faktycznym montażem i użytkowaniem blatów kamiennych. Spiek jest o wiele lżejszy od kamienia, dzięki czemu jego montaż nie wymaga dodatkowego wzmacniania szafek. To w połączeniu z ceną materiału przekłada się na nieporównywalnie niższy koszt zabudowy meblowej przy jednoczesnym uzyskaniu podobnego efektu wizualnego. Dodatkowo spiek jest materiałem twardym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, ścieranie się, kruszenie. Pod tym względem kamień naturalny oferuje bardzo podobne właściwości, ale nie idą one w parze z odpornością na plamy czy szkodliwe działanie wilgoci. W zależności od tego, który kamień naturalny wybierzemy niezbędna może okazać się jego impregnacja. W przypadku blatu ze spieku kwarcowego uzyskujemy powierzchnię odporną na uporczywe zabrudzenia i odbarwienia, a zarazem całkowicie odporną na szkodliwe oddziaływanie wody i wilgoci bez konieczności dodatkowej impregnacji. Na tym walory spieku się nie kończą.

Spiek kwarcowy produkuje się w postaci wielkopowierzchniowych płyt o różnych grubościach – najcieńsze mogą mieć od 3 do 3,5 mm. To pozwala na tworzenie interesujących aranżacji nie tylko w przypadku zabudowy meblarskiej, ale również w postaci okładzin ściennych czy kominkowych, także w przestrzeniach o ograniczonym metrażu. Dodatkowo płyty są barwione na różne kolory, co daje nam możliwość wyboru z naprawdę szerokiego wachlarza dostępnych wariantów. Obok płyt kolorowych producenci oferują nam również płyty wzorem nawiązujące do kamieni naturalnych – łupków, mik, piaskowców, granitów, marmurów. Możliwości aranżacyjne są więc praktycznie nieograniczone, a my mamy pełną swobodę zestawiania ze sobą kolorów i wzorów.

Ostatnią z ważnych właściwości spieku kwarcowego jako materiału na blat kuchenny czy blat łazienkowy jest relatywna łatwość obróbki – przycinania, docinania, wycinania otworów. Obróbka blatu kamiennego jest niezwykle wymagająca, stąd kosztowna. Spiek łatwo się poddaje pozwalając wycinać w płytach otwory na zlewy, płyty grzewcze, krany nablatowe oraz inne elementy wyposażenia kuchni czy łazienki. Sam blat możemy również z łatwością dopasować do niedoskonałości na ścianach, dzięki czemu ewentualne mankamenty stają się praktycznie niewidoczne.