ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Kuchnia w stylu loftowym – jak urządzić?

kuchnia w stylu loftowym

Kuchnia w stylu loftowym – jak urządzić?

2023-05-23 admin Comments Off

Kuchnia w stylu loft to z pewnością ciekawy sposób na aranżację kuchni. Jeżeli lubisz się wyróżniać i chcesz, aby Twoja kuchnia była jedyna w swoim rodzaju, pomyśl o tym, jakie meble i dodatki nadają jej stylu loftowego. Czym wyróżnia się styl loftowy i jak urządzić kuchnię o takim charakterze?

Czym wyróżnia się styl loft?

Styl loftowy (ang. „loft style”) to styl wnętrzarski, który powstał na bazie przekształcenia dawniejszych przemysłowych hal, magazynów i fabryk w przestrzenie mieszkalne lub biurowe. Charakterystyczne dla stylu loftowego są surowe, industrialne elementy i prostota form, które mają na celu wyeksponowanie oryginalnej struktury budynków oraz surowości materiałów.

Kluczowym elementem stylu loftowego jest otwarta przestrzeń, bez tradycyjnych ścian działowych, co pozwala na swobodne poruszanie się i umożliwia wykorzystanie naturalnego światła. W stylu loftowym wykorzystuje się wiele surowych materiałów, takich jak beton, cegła, drewno, szkło i metal. Meble i dodatki zwykle są proste i minimalistyczne, wykonane z naturalnych materiałów.

Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu loftowym?

Stworzenie kuchni w stylu loftowym może być wyzwaniem, ponieważ wymaga zachowania minimalizmu oraz doboru odpowiednich mebli, które stanowią kluczowy element całej aranżacji. Meble w kuchni loftowej powinny być wykonane z drewna lub surowca imitującego drewno. Zabudowa musi być spójna i dopasowana do wymiarów wnętrza.

Wybierając meble, warto pomyśleć o wykorzystaniu ceramicznych blatów i wykończeń, które podkreślą bogatą historię określonych elementów. Można postawić na dopasowane kolorystycznie spieki kwarcowe, wykonywane z naturalnych kamieni, łupków i pigmentów. Takie dodatki pomogą ujednolicić aranżację, jednocześnie zapewniając wnętrzu nutę elegancji.

Jak zaaranżować ściany w kuchni loftowej?

Styl loftowy wziął się z przekształcania starych fabryk i magazynów w mieszkania, a w takich miejscach ściany zazwyczaj wykonane były z cegły. W nowoczesnych budynkach, chcąc uzyskać charakter loftowy w  kuchni, trzeba postawić na odpowiednią dekorację ścian, wykorzystując, np. imitację cegieł lub płytki ceramiczne, które dopasują się do surowego charakteru wnętrza.

W przypadku gdy zależy nam na tym, aby atmosferę w kuchni nieco ocieplić, można wzbogacić ściany o elementy drewniane, które dodadzą elegancji i stylu, ale też nieco wyciszą wnętrze.

Jakie dodatki do kuchni w stylu loft?

W stylu loftowym dużą rolę dekoracyjną pełni oświetlenie. Aranżacja typu loft znana jest ze stylowych lamp, żyrandoli czy kinkietów, których nie powinno zabraknąć także w loftowej kuchni. Dodatkowo na półkach warto ustawić produkty szklane, a dokładniej szklane pojemniki i słoiki, stanowiące estetyczne uzupełnienie wystroju. Takie dodatki nie muszą być tylko pustą dekoracją, można w nich przechowywać przyprawy, kawę, cukier czy mąkę.

Dobierając akcesoria kuchenne do wnętrza loftowego najlepiej postawić na produkty ze stali nierdzewnej. Takie narzędzia świetnie wpisują się w charakter kuchni loftowej, a przy okazji są wytrzymałe i bezpieczne w użyciu.