ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Pogrubienie spieku kwarcowego

Pogrubienie spieku kwarcowego

2022-09-14 admin Comments Off

Spiek kwarcowy to materiał wykończeniowy o szerokim spektrum zastosowań. Ze spieków wykonuje się okładziny schodowe, stopnice schodów samonośnych, parapety wewnętrzne, okładziny kominkowe, a także blaty meblowe. Przemysł meblowy to przestrzeń, w której spiek kwarcowy jest wykorzystywany szczególnie często i szczególnie chętnie. Wynika to z bardzo dobrych właściwości użytkowych materiału oraz jego nienagannej prezencji, która pod względem walorów wizualnych nawiązuje do nieporównywalnie cięższych, trudniejszych w obróbce i droższych kamieni naturalnych.

Standardowo spiek kwarcowy dostępny jest w postaci płyt, z których wykonuje się konkretne realizacje. Płyty mają grubość 6 i 12 milimetrów. Płyty o grubości 6 milimetrów doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju okładziny ścienne – nie zajmują zbyt wiele miejsca, są lekkie i można je dociąć na dowolny wymiar i kształt. Są jednak sytuacje, w których grubość płyt ze spieku kwarcowego jest postrzegana jako ich mankament. Szczególnie w przypadku produkcji blatów kuchennych i łazienkowych, które są co najmniej o połowę cieńsze od tego, co powszechnie uznajemy za standard (Standardowe blaty kuchenne wykonane z płyty meblowej mają grubość od 3 do 4 centymetrów). Czy to oznacza, że inwestorzy poszukujący blatów meblowych o standardowej grubości muszą zrezygnować z pozostałych walorów oferowanych przez spieki kwarcowe i wybrać inny materiał? Otóż nie.

Na czym polega pogrubienie spieku kwarcowego?

Firmy specjalizujące się w produkcji wyrobów ze spieku kwarcowego często oferują usługę znaną powszechnie jako „pogrubienie spieku kwarcowego”. Pogrubienie spieku kwarcowego polega na zespojeniu ze sobą płyt o określonej grubości tak, aby uzyskać standardowy blat meblowy lub wyrób od niego grubszy. Jak to się robi?

Ze względu na dodatkowe koszty wynikające z pogrubienia spieku kwarcowego  omawianemu zabiegowi najczęściej poddaje się wyłącznie fronty blatu, a nie całe blaty. To pozwala uzyskać efekt blatu kuchennego czy łazienkowego o standardowej grubości, a zarazem oszczędzić pieniądze – usługa pogrubienia blatu kosztuje około 400zł/mb blatu, przy czym na ostateczną cenę ma wpływ wiele indywidualnych czynników.

Aby uzyskać pożądaną grubość blatu płyty tnie się pod kątem 450, a następnie spaja ze sobą za pomocą specjalistycznego kleju. Dobór kleju gwarantuje trwałość spoiny, podczas gdy nacinanie sprawia, że miejsca łączenia płyt są praktycznie niewidoczne dla oka, niezależnie od grubości wyrobu finalnego.  

Kiedy warto się zdecydować na pogrubienie spieku kwarcowego?

Możliwość pogrubienia płyty warto rozważyć wówczas, gdy zależy nam na uzyskaniu efektu solidnego i grubego blatu – blatu w kuchni, łazience, blatu na stole czy konsoli. Pogrubieniu można również poddać stopnice osadzane na schodach samonośnych. Dzięki temu schody zyskają charakter i będą się prezentowały bardziej okazale. Z usługi pogrubiania spieku bardzo często korzystają również inwestorzy zamawiający parapety wewnętrzne. W przypadku parapetu, podobnie jak blatu kuchennego czy łazienkowego usługę można wykonać w taki sposób, aby wizualnie pogrubić wyłącznie front parapetu, dzięki czemu pożądany efekt wizualny uzyskujemy w korzystnej cenie.