ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Kuchnia w stylu skandynawskim – czym się charakteryzuje?

kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim – czym się charakteryzuje?

2023-03-31 admin Comments Off

Kuchnie w stylu skandynawskim stanowią dość popularny trend w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Surowe, jasne wnętrze w prostej formie, przy odpowiednich dodatkach pozwala uzyskać miłą atmosferę, przyjazną przygotowywaniu posiłków i spędzaniu czasu z rodziną. Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim?

Kilka słów o stylu skandynawskim – co to jest i skąd się wziął?

Uznaje się, że prekursorem stylu skandynawskiego był szwedzki malarz Carl Larsson, który po raz pierwszy urządził swoją kuchnię w sposób, który został nazwany stylem skandynawskim i wizerunek pomieszczenia umieścił na swoich obrazach. Prace malarze zainspirowały Szwedów do wprowadzenia jasnych barw w swoich wnętrzach, a sam trend bardzo szybko rozprzestrzenił się po innych krajach europejskich.

Wyróżniamy 4 najważniejsze cechy stylu skandynawskiego:

  • jasne kolory i dobre naświetlenie;
  • funkcjonalność i prostota;
  • naturalne materiały i dodatki z drewna;
  • przytulne dekoracje.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim – wskazówki

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być optycznie przestronna, jasna i nowoczesna. W tego typu wnętrzach króluje minimalizm i prostota, ale z przytulną nutką. Stawiając na trend skandynawski w domowej kuchni, warto zadbać o to, aby pomieszczenie było funkcjonalne i charakteryzowało się przyjazną atmosferą.

Jakie meble dobrać do kuchni w stylu skandynawskim?

W kuchni w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się białe meble lub meble z jasnego drewna. Projektanci wnętrz często stawiają na połączenie drewna z białym akcentem, np. Na drewnianej szafce można ustawić blat ze spieku kwarcowego, który pozwoli na uzyskanie niesamowitego efektu kamienia naturalnego i podkreśli skandynawski charakter. Ważne, aby dobór kolorów był raczej ograniczony, w stylu skandynawskim nie powinno być zbyt dużo barw, a meble i dodatki lepiej dobierać w jasnych odcieniach.

Jakie dodatki można dobrać do kuchni w stylu skandynawskim?

Do kuchni skandynawskiej najlepiej wybierać dodatki w jasnych, stonowanych barwach. Z bielą i drewnem dość dobrze komponują się blade barwy pastelowe, np. blady róż lub niebieski. Warto pamiętać o tym, aby nie przesadzać z dekoracjami. Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i minimalizmem, dlatego przesadzone, zbyt krzykliwe dodatki mogłyby zaburzyć cały charakter wystroju.

Jakie kolory ścian w kuchni w stylu skandynawskim?

Ściany, podobnie jak większość aranżacji w stylu skandynawskim, również powinny być jasne. Najlepiej zdecydować się na klasyczną biel, choć akceptowane są również odcienie jasnego beżu i szarości. Zastosowanie jasnych kolorów na ścianach wpłynie na lepsze odbicie światła w pomieszczeniu i kuchnia nie tylko stanie się jaśniejsza, ale też optycznie bardziej przestronna.

Styl skandynawski stanowi połączenie klasyki z nowoczesnymi trendami. Kuchnie skandynawskie cieszą się dużym powodzeniem ze względu na możliwość stworzenia ciekawego wystroju w stosunkowo niskiej cenie.