ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Jak dbać o blat ze spieków kwarcowych?

Jak dbać o blat ze spieków kwarcowych?

2021-01-14 admin Comments Off

Żywotność każdego blatu w dużej mierze zależy do tego, czy dbamy o powierzchnię roboczą w odpowiedni sposób – korzystając z dedykowanych narzędzi i preparatów czyszcząco-impregnujących. Nie bez znaczenia dla estetyki i funkcjonalności naszego blatu jest również jego użytkowanie – blaty użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem odpłacają pięknym wyglądem przez długi czas eksploatacji, podczas gdy te użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem szybko się niszczą, tracąc walory estetyczne i funkcjonalne. Jak więc użytkować i pielęgnować blat ze spieku kwarcowego, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej?

Przeznaczenie blatów ze spieków kwarcowych

Blaty ze spieków kwarcowych odznaczają się doskonałymi parametrami użytkowymi, co w warunkach domowych przekłada się na praktycznie nieograniczone możliwości ich aplikacji i eksploatacji – wykonuje się z nich blaty kuchenne i blaty łazienkowe, a także komponenty mebli. Spiek kwarcowy jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wodę i wilgoć oraz wysokie temperatury. Użytkując blaty kwarcowe na co dzień nie musimy więc pamiętać o licznych zasadach, które towarzyszą użytkowaniu blatów kamiennych czy ekonomicznych systemów typu MDF. Spiek nie będzie absorbował wilgoci, ani barwników spożywczych. Kontakt z olejem lub innymi tłustymi produktami spożywczymi czy kosmetykami nie pozostawi na jego powierzchni nieestetycznych plam. Co ważne, spiek może być z powodzeniem wykorzystywany w przypadku zlewów i umywalek podblatowych – materiał nie nasiąka, nie namnażają się w nim grzyby, ani inne szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie, a sam blat nie ulega rozpulchnieniu. Ważnym walorem, szczególnie w kuchni jest podwyższona odporność termiczna spieków, dzięki czemu odłożony bezpośrednio na blat gorący garnek nie pozostawi po sobie żadnego śladu – materiał nie stopi się, nie skurczy i nie spali.

Czyszczenie i pielęgnacja

Duże znaczenie dla żywotności oraz prezencji naszych blatów mają metody ich czyszczenia i pielęgnacji. Blaty kamienne wymagają regularnej impregnacji. Spiek kwarcowy nie. Nie oznacza to jednak, że możemy podchodzić do jego mycia i czyszczenia lekkomyślnie. Do codziennego czyszczenia i pielęgnacji blatów ze spieku kwarcowego poleca się stosowanie ciepłej wody i ewentualnie delikatnego środka czyszczącego (np. płynu do naczyń). Nie zaleca się natomiast stosowania detergentów zawierających wosk, czy składniki żrące. Blaty ze spieku nie lubią również detergentów ściernych, ani ściereczek o takich właściwościach. Dlatego zaschnięte zabrudzenia najlepiej usuwać z nich przy pomocy wody lub drewnianego albo plastikowego zgarniaka – adekwatnie do zabrudzenia. Należy również uważać na zanieczyszczenia spowodowane przez farby i flamastry – do ich usunięcia niezbędne mogą się okazać specjalne detergenty w postaci rozcieńczalnika do farb lub terpentyny. Natomiast do usuwania trwałych śladów grafitu pozostawionych przez przedmioty metalowe można stosować specjalne kwasy przeznaczone do usuwania osadu wapiennego.