ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Czym obudować kominek?

Czym obudować kominek

Czym obudować kominek?

2022-10-22 admin Comments Off

Wybór materiału na obudowę kominka powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa i trwałością. Kamień naturalny, spiek kwarcowy, cegła – czym wykończyć kominek, aby doskonale się prezentował i był bezpieczny oraz komfortowy w użytkowaniu? 

Obudowa kominka ma istotny wpływ na aranżację wnętrza, ale jej rola wykracza daleko poza kwestie designerskie. Zadaniem obudowy jest ochrona wkładu kominkowego przed przegrzaniem, a także akumulacja ciepła, które może zostać przekazane do innych pomieszczeń za pośrednictwem systemu DGP. Dlatego przed wyborem materiału na obudowę warto zastanowić się, czy kominek będzie źródłem ogrzewania w domu czy tylko dodatkowym źródłem ciepła i klimatycznym dodatkiem do wnętrza. W obiektach, w których kominek powstał z myślą o zapewnieniu ciepła na jego obudowę najlepiej sprawdzają się materiały o gładkiej, jednolitej powierzchni. Ich dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. 

Kolorystyka obudowy kominka: Jak wpływa na wnętrze i aspekt użytkowy?

O komforcie użytkowania kominka oraz utrzymania obudowy w czystości w dużej mierze nie decyduje jej kolor, a materiał z jakiego została wykonana. Wspomnieliśmy już o tym, że gładki, nieporowaty materiał jest pod tym względem najlepszy. Nie absorbuje zanieczyszczeń i łatwo go umyć. O ile kolorystyka obudowy nie wpływa znacząco na aspekt funkcjonalny, o tyle ma kluczowe znaczenie dla aranżacji wnętrza. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się obudowy w jasnych kolorach. Optycznie powiększają wnętrze. W dużych pomieszczeniach równie efektownie prezentują się obudowy w ciemniejszych kolorach, których nie polecamy do małych, kameralnych przestrzeni. 

Wiemy już, jakie kolory najlepiej sprawdzą się w danych pomieszczeniach. Pora skupić się na konkretnych materiałach. Pierwszym, który przychodzi na myśl większości inwestorom jest kamień naturalny. 

Pomysł na obudowę kominka: Kamień naturalny 

Obudowa kominka z kamienia naturalnego jest na tyle uniwersalna, że doskonale wkomponuje się w każdą aranżację przestrzeni. Za jej wyborem przemawia również trwałość i prezencja kamienia, który podkreśla elegancki charakter wnętrza i podnosi jego prestiż. Decydując się na obudowę kominka z kamienia do wyboru mamy szeroki wachlarz materiałów. Może to być wapień, marmur, granit lub piaskowiec. Wapień jest z nich wszystkich najmniej korzystnym wyborem ze względu na podatność na zabrudzenia. Decydując się na obudowę wapienną należy pamiętać o wcześniejszej impregnacji kamienia. Marmur jest pod tym względem znacznie lepszym rozwiązaniem. Doskonale poddaje się obróbce, dzięki czemu można go z łatwością wypolerować, a wypolerowany nie nastręcza większych problemów podczas czyszczenia. Granit jest twardy i trudny w obróbce, za to wyjątkowo trwały i niepodatny na uszkodzenia i zabrudzenia. Obudowa z granitu posłuży nam przez naprawdę długi czas. Kamieniem powszechnie wybieranym do obudowy kominków jest piaskowiec. Za jego wyborem przemawia szeroka dostępność, łatwość obróbki oraz występowanie w wielu kolorach. 

Spiek kwarcowy: Alternatywa dla kamienia naturalnego 

Kamienie naturalne doskonale sprawdzają się jako materiał na obudowę kominka, mają jednak pewną wadę – wysoką cenę. Alternatywą, dzięki której możemy uzyskać praktycznie identyczny efekt wizualny i funkcjonalny jest spiek kwarcowy. To naturalny materiał wykończeniowy, który z powodzeniem łączy urok i zalety kamienia naturalnego z walorami wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Spiek jest lekki, co znacząco ułatwia prace montażowe i ogranicza do minimum ryzyko uszkodzeń materiału czy otoczenia podczas mocowania okładziny kominkowej. Cechuje się wysoką odpornością mechaniczną oraz termiczną. Jest również odporny na szkodliwe oddziaływanie wody i wilgoci, a wyeksponowany na działanie promieniowania UV nie odbarwia się i nie traci koloru. To wszystko sprawia, że kominki ze spieku kwarcowego są niezwykle trwałe i zachowują pierwotną estetykę przez długi czas eksploatacji.