ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Czy szara kuchnia jest modna? Jakie dodatki do szarej kuchni?

szara kuchnia

Czy szara kuchnia jest modna? Jakie dodatki do szarej kuchni?

2023-05-31 admin Comments Off

Kuchnia, w której dominują odcienie szarości, wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Wręcz przeciwnie, ostatnio szare kuchnie osiągają szczyty popularności, a dekoratorzy twierdzą, iż takie wnętrza są praktyczne i stylowe. Jak urządzić kuchnię w szarościach i jakie dodatki wykorzystać, aby całość wyglądała modnie i przytulnie?

Skąd wzięła się popularność szarej kuchni?

Aranżacja kuchni w szarym kolorze jest często wybieranym sposobem wyposażenia domowych wnętrz. Szarość to barwa uniwersalna, która bardzo dobrze komponuje się z dodatkami w większości odcieni, a przy tym sprawdzi się także w dowolnym stylu wnętrzarskim. 

Zastanawiając się nad urządzeniem kuchni w szarości, trzeba wziąć pod uwagę, że odcienie szarego zaliczane są raczej do chłodnych barw. Kluczem do osiągnięcia efektu przytulnego wnętrza jest więc zastosowanie odpowiednich dodatków, które ocieplą wnętrze i nadają mu domowej atmosfery.  Szarą kuchnię pokochają przede wszystkim osoby, które cenią sobie porządek w swoim otoczeniu, ponieważ na szarych meblach zabrudzenia nie są bardzo widoczne, co oznacza, że wyjątkowo łatwo jest utrzymać pomieszczenie w czystości.

Z czym można łączyć szare szafki w kuchni?

Szare szafki w kuchni stanowią bardzo ciekawe tło dla rozmaitych aranżacji. Szare odcienie można komponować z różnymi barwami, co daje pole do popisu osobom kreatywnym, które chcą stworzyć oryginalną nietuzinkową kuchnię. W szarych kuchniach często stosuje się drewniane dodatki i wykończenia, które podkreślają stonowany charakter wystroju. Szafki można ozdobić blatem ze spieku kwarcowego, imitującego naturalny kamień. Spieki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, które można dopasować do indywidualnych wymagań, tworząc tym samym unikalną ozdobę kuchni. 

W większych kuchniach z częścią jadalną sprawdzi się duży drewniany stół, przy czym odcień drewna może być zarówno ciemny, jak i jaśniejszy. Osoby stawiające na odważniejsze aranżacje mogą postawić także na dodatki w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

Jaki kolor ścian pasuje do szarych szafek w kuchni?

Podobnie jak z dodatkami, także w przypadku ścian do szarej kuchni możliwości aranżacyjnych jest wiele. Jeżeli zależy Ci na tym, aby utrzymać domową kuchnię w stonowanych barwach, wybierz kolor ścian o ton jaśniejszy od szafek.  Szare meble ładnie komponują się także z klasyczną bielą, choć można je zestawić również z pudrowym różem czy pastelową zielenią. Stawiając na klimatyczną, spokojną atmosferę, można pomalować ściany na kolor błękitny, który uspokaja i wprowadza harmonię do wnętrza.

Czym ożywić szarą kuchnię?

Jeśli wciąż uważasz, że Twoja kuchnia potrzebuje urozmaicenia, możesz wzbogacić wnętrze o dekoracje wykonane z naturalnych surowców, takie jak:

  • koszyki wiklinowe;
  • elementy ceramiki;
  • rośliny doniczkowe;
  • makramy i makatki ze sznurka.

Dla ocieplenia wizerunku kuchni można dodać także osobiste akcenty, takie jak ramki ze zdjęciami czy obrazy.  Szara kuchnia pozwala na wykorzystanie oryginalnych pomysłów, ponieważ zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.