ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrumspiekow.com.pl

Co położyć pomiędzy szafkami kuchennymi?

Co położyć pomiędzy szafkami kuchennymi?

2022-09-14 admin Comments Off

Ściana pomiędzy szafkami kuchennymi jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia. Dlatego projektując swoją wymarzoną kuchnię szukamy rozwiązań, które zapewnią ciekawy efekt wizualny, a zarazem będą łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uporczywe zabrudzenia. Dawniej kuchennym standardem były płytki ceramiczne montowane do ściany na klej. Wraz z rozwojem technologii wykończeniowych oraz rosnącą różnorodnością dostępnych materiałów zmieniły się również trendy wykańczania ścian kuchennych. W rezultacie czego zainteresowaniem współczesnych inwestorów cieszą się panele szklane, lustra, panele MDF oraz okładziny kamienne i ich odpowiedniki.

Spieki kwarcowe na ścianę

Okładziny z kamieni naturalnych pięknie się prezentują, ale są kosztowne w zakupie i problematyczne w montażu. Dodatkowo, wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym zachowują estetykę oraz odporność na wilgoć i uporczywe zanieczyszczenia. Doskonałą alternatywą dla okładzin kamiennych są spieki kwarcowe. Za ich wyborem przemawiają walory estetyczne i funkcjonalne, jak również korzystna cena.

Standardowa płyta ze spieku kwarcowego ma grubość 6 milimetrów (w sprzedaży dostępne są również płyty o grubości 12 milimetrów). 6 milimetrów to doskonała grubość w przypadku okładziny ściennej – system nie zajmuje wiele miejsca, a jego wykończenie w obrębie blatu kuchennego pozwala uzyskać estetyczne i czyste łączenie bez konieczności jego maskowania listwami wykończeniowymi. Brak listew wykończeniowych sprawia, że blat wydaje się głębszy i bardziej przestronny, całość jest również o wiele łatwiejsza w czyszczeniu i pielęgnacji.

Spiek kwarcowy montujemy na ścianie przy pomocy specjalistycznego kleju. Dzięki temu system montażowy  jest niewidoczny, a sam montaż szybki i prosty. Odpowiedni dobór kleju montażowego do okładziny ściennej gwarantuje przy tym trwałość łączenia, dlatego nie musimy się martwić, że po czasie okładzina zacznie się luzować czy wręcz odpadnie od ściany – pod tym względem solidność łączenia jest taka sama jak w przypadku dobrze wykonanej glazury.

Okładzina ścienna ze spieku kwarcowego – czy może być zastosowana w całej kuchni?

Spiek kwarcowy jest materiałem wykończeniowym o naprawdę doskonałych parametrach użytkowych – jest odporny na wysokie temperatury, bezpośredni kontakt z wodą oraz agresywnymi barwnikami spożywczymi. Okładzina ścienna ze spieku kwarcowego nie absorbuje wilgoci, nie puchnie i nie rozwarstwia się. Jednocześnie jest niewymagająca w czyszczeniu i pielęgnacji. To wszystko sprawia, że spiek kwarcowy możemy z powodzeniem stosować w całej kuchni, niezależnie od tego czy korzystamy z płyty ceramicznej, indukcyjnej czy gazowej. Okładziną ze spieku możemy wykończyć przestrzeń sąsiadującą ze zlewem, ekspresem do kawy oraz zmywarką.

Ciekawy efekt wizualny możemy osiągnąć zestawiając ze sobą płyty o zróżnicowanej kolorystyce, tworząc tym samym blaty, parapety oraz okładziny ścienne z tego samego materiału.