Spiek kwarcowy to niezwykle efektowny materiał wykończeniowy, który z powodzeniem możemy wykorzystać w różnych, nawet bardzo wymagających aranżacjach. Świetnie sprawdza się w przestrzeniach mieszkalnych i użytkowych, nadaje klasy i elegancji przestrzeniom reprezentacyjnym, podnosi prestiż obiektu. I – w porównaniu z kamieniem naturalnym – nie kosztuje dużo. Ile dokładnie? Od czego zależy cena za metr kwadratowy spieku kwarcowego? I za co tak naprawdę płacimy?

Spiek kwarcowy – cena za metr kwadratowy

Cena za metr kwadratowy płyty ze spieku kwarcowego wynosi między 600 a 1400 złotych. Skąd tak duża różnica? Od czego zależy ostateczny koszt wykonania blatu czy parapetu, okładziny ściennej lub kominkowej? Spiek kwarcowy to niezwykle uniwersalny, a zarazem różnorodny materiał. Płyty występują w różnych grubościach – najczęściej 6 i 12 mm, mogą być barwione, układane w określony wzór, wzmacniane dodatkową siatką metalową. Te wszystkie elementy decydują o cenie materiału, a pośrednio także o ostatecznej cenie wyrobu końcowego, która w zależności od metrażu, koloru oraz grubości płyty może kosztować od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Oczywiście cena za metr kwadratowy spieku kwarcowego jest nie do porównania z ceną tradycyjnych blatów meblowych, za które zapłacimy już od kilkudziesięciu złotych za metr. Z drugiej strony, spiek kwarcowy oferuje nam znacznie lepsze właściwości użytkowe, co przekłada się na wieloletnią eksploatację przy zachowaniu pierwotnego wyglądu blatu roboczego. Jak to możliwe?

Za co tak naprawdę płacimy? Walory użytkowe spieku kwarcowego

Zdaniem jednych wysoka, zdaniem innych relatywnie przystępna cena spieku kwarcowego idzie w parze z doskonałymi właściwościami użytkowymi. Spiek to materiał powstający na bazie naturalnych kamieni i precyzyjnie wyselekcjonowanych spoiw oraz barwników. Dzięki temu jest twardy, mocy i odporny na plamy. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością oraz podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne – ścieranie, zarysowania, kruszenie. W praktyce przekłada się to na dużą wytrzymałość blatu kuchennego/łazienkowego oraz łatwość utrzymania go w czystości. Blat nie pęcznieje, kiedy podnosi się wilgoć w pomieszczeniu i jest w pełni odporny na bezpośrednie oddziaływanie wody – nie nasiąka, nie odbarwia się, nie tworzą się na nim trudne do usunięcia plamy. To samo dotyczy okładzin ściennych, kominkowych oraz schodów wykonywanych ze spieku – pięknie się prezentują, są trwałe i odporne na uszkodzenia, nie ulegają trudnym do usunięcia przebarwieniom i nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji.

Dostępne spieki 

BLACK

Black

CALACATTA A

CALACATTA A

CALACATTA B

CALACATTA B

CALACATTA GOLD A

CALACATTA GOLD A