Spiek kwarcowy to nowoczesny materiał wykończeniowy o szerokim spektrum zastosowań. Z powodzeniem może być użytkowany w przestrzeniach mieszkalnych i usługowych, obiektach biurowych i komercyjnych, gabinetach medycznych i estetycznych. Swoją popularność zawdzięcza uniwersalnemu charakterowi oraz doskonałym właściwościom fizycznym i użytkowym. Co wyróżnia blaty ze spieków kwarcowych na tle innych materiałów?
Właściwości blatu ze spieku kwarcowego
Spiek kwarcowy produkuje się w postaci wielkopowierzchniowych płyt o różnych grubościach – najcieńsze mogą mieć od 3 do 3,5 mm. To pozwala na tworzenie interesujących aranżacji nie tylko w przypadku zabudowy meblarskiej, ale również w postaci okładzin ściennych czy kominkowych, także w przestrzeniach o ograniczonym metrażu. Dodatkowo płyty są barwione na różne kolory, co daje nam możliwość wyboru z naprawdę szerokiego wachlarza dostępnych wariantów. Obok płyt kolorowych producenci oferują nam również płyty wzorem nawiązujące do kamieni naturalnych – łupków, mik, piaskowców, granitów, marmurów. Możliwości aranżacyjne są więc praktycznie nieograniczone, a my mamy pełną swobodę zestawiania ze sobą kolorów i wzorów.
Ostatnią z ważnych właściwości spieku kwarcowego jako materiału na blat kuchenny czy łazienkowy jest relatywna łatwość obróbki – przycinania, docinania, wycinania otworów. Obróbka blatu kamiennego jest niezwykle wymagająca, stąd kosztowna. Spiek łatwo się poddaje pozwalając wycinać w płytach otwory na zlewy, płyty grzewcze, krany nablatowe oraz inne elementy wyposażenia kuchni czy łazienki. Sam blat możemy również z łatwością dopasować do niedoskonałości na ścianach, dzięki czemu ewentualne mankamenty stają się praktycznie niewidoczne.